Der er gjort klar til nye beboere ved Vorbasse Varmeværk. 7. klasse på Vorbasse Skole har nemlig bygget fuglekasser, som nu har fået plads i området omkring det nye varmeværk.
Mens varmeværket er nyt, skal området omkring det have lov til at vokse til og udvikle sig med gode forhold for både planter, insekter og fugle. Her er der sået urter og plantet forskellige frugt- og bærbærende buske og træer, og nu er der altså også kommet boliger til områdets fugle.
Fuglekasserne fra Vorbasse Skole er bygget til fuglearterne stær, musvit, blåmejse, rødstjært og spurv. Fælles for dem er, at de naturligt yngler i huller og sprækker i gamle træer. Den slags naturlige redesteder kan være svære at finde, og her kan fuglekasserne give en hjælpende hånd.
– Med fuglekasserne skaber vi flere muligheder for, at fuglene kan finde et sted at yngle. Men en god redeplads kan ikke stå alene, der skal selvfølgelig også være mad at finde i nærheden. Derfor hænger fuglekasserne godt sammen med resten af området, hvor de forskellige planter, buske og træer er med til at skabe føde og levesteder for insekter og fugle. Og så er det dejligt, at eleverne fra Vorbasse Skole har været med til at skabe de nye boliger, siger bæredygtigheds- og projektassistent Camilla.
Kasserne er nu placeret med god afstand forskellige steder i biodiversitetsområdet omkring varmeværket, så fuglene får de bedst mulige betingelser for at tage dem i brug.
Nu er der bare tilbage at holde øje med, hvem der bliver de første til at flytte ind.
Kig forbi
Alle er velkomne til at gå en tur i området omkring Vorbasse Varmeværk og opleve biodiversitetsområdet. Her kan du se de nye fuglekasser og måske være heldig at spotte nogle af de kommende beboere.
Vidste du…
… at musvitten og blåmejsen er naturlige fjender af egeprocessionsspinderens larver. Ved at skabe gode forhold for fuglene kan de derfor samtidig være med til at holde larverne nede på naturlig vis.

