I syv måneder har Anders Paarup Adelsbøll været en del af marketingafdelingen hos GEV som led i sit jobafklaringsforløb. Her har han bidraget med analyser og nye perspektiver, samtidig med at han har fået afklaret sin fremtidige tilknytning til arbejdsmarkedet.
Da Anders Paarup Adelsbøll startede hos GEV i november 2025, var formålet at afklare hans arbejdsevne. Syv måneder senere står han tilbage med værdifulde erfaringer, mens GEV har fået glæde af hans analytiske tilgang og bidrag til flere udviklingsprojekter.
I løbet af forløbet har Anders blandt andet arbejdet med konkurrentanalyser, ladebokse, lokale samarbejder og kunderejser – opgaver, der har givet ham mulighed for at omsætte sin faglige viden til konkrete indsatser i virksomheden.
Tillid til at tage ansvar
Et af de projekter, der har fyldt mest i hverdagen, har været arbejdet med GEVs kunderejser. Her har Anders bidraget med teoretisk viden, udarbejdet analyser og afholdt workshops på tværs af organisationen. Arbejdet har været med til at lægge fundamentet for det videre arbejde med at styrke kundeoplevelsen.
– Det er det projekt, jeg synes, har været mest spændende. Vi har lagt et fundament for noget, der på sigt kan skabe værdi for både kunder og medarbejdere, fortæller han.
At få ansvar i et projekt af den størrelse har gjort indtryk på Anders. Særligt den tillid, han er blevet mødt med fra både kolleger og ledelse, har betydet meget:
– Man bliver ikke bare set som praktikant. Jeg har fået ansvar og stor selvstændighed i mit arbejde, og mine idéer er blevet taget seriøst. Det har været både motiverende og lærerigt.
Et forløb med betydning for fremtiden
Netop tilliden og de faste rammer har haft særlig betydning, fordi praktikopholdet har været en del af et kommunalt jobafklaringsforløb med fokus på at afklare Anders’ arbejdsevne.
– Det har betydet meget for mig, at GEV har været forstående over for mine behov og været med til at skabe de bedst mulige rammer for forløbet. Det har givet tryghed at kunne blive det samme sted gennem hele afklaringen, siger Anders.
Når han ser tilbage på de seneste syv måneder, tager han både nye personlige og faglige erfaringer med videre. Samtidig håber han, at andre får mulighed for at få samme chance.
– Jeg håber, at GEV fortsat vil hjælpe mennesker, der står i en lignende situation som mig. Det har haft stor betydning for min vej videre mod arbejdslivet.
Fakta
Anders er 27 år og kommer fra Filskov, hvor han også er bosat i dag. Han har arbejdet mellem 10 og 14 timer i ugen under forløbet, hvor en medarbejder fra kommunen har fulgt hans forløb på arbejdspladsen tæt.

